Jurta – idealny dom w klimacie kontynentalnym

Flickr + Highslide encountered an error

Error: SSL is required

Jurta w Mongolii
Jurta w Mongolii

Jurta to całoroczny obiekt mieszkalny, kojarzący się ewidentnie z Mongolią. Jednak zasięg geograficzny jurt sięga także do sąsiadujących regionów dalekowschodniej Rosji, północnych Chin i rozległych stepów Kazachstanu. Ich kształty i wielkość  nieco się od mongolskich różnią, choćby innym kątem pochylenia dachu, co ma związek z intensywnością  opadów  śniegu. To idealna, doskonalona przez setki lat konstrukcja, zabezpieczająca komfort termiczny zamieszkującym ją ludziom, zarówno przy mrozach osiągających -50 oC,  jak i podczas letnich upałów. Dodatkowym jej walorem jest możliwość szybkiego demontażu i ponownego odtworzenia w nowym miejscu w ciągu 20-30 minut.

Okrągły kształt jurty pozwala utrzymać wewnątrz stabilną temperaturę, a życie rodzinne toczy się wokół centralnie umieszczonego pieca. Umeblowanie, dekoracje ścian, dywany a nawet okna w części dachowej świadczą o inwencji i zasobności finansowej gospodarzy.

Materiały używane współcześnie do budowy jurt to już nie tylko skόry i wełniane maty, ale też aluminium, maty mineralne czy folie półprzepuszczalne. Do jurt doprowadza się energię elektryczną, co pozwala na użytkowanie pralki, lodówki, telewizora i innego sprzętu elektronicznego. Ciekawe i fotogeniczne są zestawienia: jurta + antena satelitarna + nowoczesny samochód terenowy. Alternatywa zamieszkiwania w betonowych blokach nie dla wszystkich Mongołów jest atrakcyjna.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *