Kaszmir – luksusowy produkt eksportowy

Młoda kózka
Młoda kózka

Wyroby kaszmirowe zdobią wystawy najdroższych sklepów w światowych stolicach. Wielu kupujących nie wie jednak do końca, co kupują, jak to możliwe, że wyroby te są tak delikatne i równocześnie niestety nie tanie. Kaszmir jest wyczesywanym na wiosnę puchem kóz wysokogórskich, których w Mongolii żyje ponad 18 milionów sztuk. Przystosowały się one do surowych mongolskich warunków klimatycznych, zwłaszcza długich zim z temperaturami spadającymi nawet poniżej -50 oC.  W przeciwieństwie do owiec, jaków czy wielbłądów, które tracą zimową sierść lub są jej mechanicznie pozbawiane przez hodowców – kóz nie poddaje się strzyżeniu a jedynie wyczesuje się otoczkę włosów, która stanowi pod mikroskopem formę rurek wypełnionych powietrzem.

I to właśnie te zamknięte przestrzenie powietrza stanowią doskonały izolator ciepła,  co w efekcie powoduje, że relatywnie cienkie swetry, szale czy rękawiczki – doskonale chronią przed zimnem.

Mongolskie wyroby z kaszmiru, dzięki doskonałemu surowcowi, precyzyjnym – najczęściej japońskim maszynom włókienniczym i nowoczesnemu wzornictwu – zdobywają uznanie projektantów mody i wymagających klientów.

Odwiedzających Mongolię gości starałem się zawsze prowadzić do jednego z przyfabrycznych sklepów, aby umożliwić im dotknięcie czy wręcz pogłaskanie grzbietem dłoni różnych koców z wełny owczej, wielbłądziej, z jaka czy kaszmirowych. Mój pierwszy taki dydaktyczny kontakt z kocami za 100, 200 czy 500 USD starałem się przekazywać kolejnym gościom.  Puszystość i delikatność tych najdroższych pozostaje w dotykowej pamięci na lata.

Mongolia eksportuje wyroby kaszmirowe za miliony USD rocznie. Koszty wytwarzania też jednak rosną – w 2007 roku ceny skupu surowego kaszmiru przekraczały 50 000 tugrików (= ok. 45 USD) za 1 kg, ale były też obserwowane gwałtowne spadki oferowanych cen. W 2008 roku mongolski rząd podjął decyzję o zagwarantowaniu ceny minimalnej w wysokości 37 000 tugrików za 1 kg. Miało to zapobiegać spekulacyjnym skokom cen, zwłaszcza w okresie wiosennym, o co podejrzewani są biznesmeni chińscy. Jesienią jednak nowy rząd mongolski zmienił zasady i postanowił dofinansowywać każde żywe zwierzę kwotą 5 000 tugrików. Będzie to obciążenie dla budżetu w wysokości ok. 30 mln USD rocznie. W 2008 roku skupiono 6 116 ton surowego kaszmiru.

Najcenniejszy jest biały kaszmir pochodzący od małych kóz, o włóknach a właściwie rurkach średnicy 13 mikronów. Od jednej  kozy wysokogórskiej otrzymuje się maksymalnie  300 gramów tego cennego puchu. Grubszy surowiec (do 16 mikronów)  jest nieco tańszy.

Producenci wyrobów kaszmirowych informowali mnie, że w procesie przetwarzania tego surowca tylko około połowa wchodzi w skład wyrobu finalnego, druga połowa jest niestety odpadem. Dlatego też ceny wyrobów kaszmirowych wydają się zawsze wysokie, ale mimo to turyści odwiedzający Mongolię wyjeżdżają zawsze z jednym, dwoma, a najczęściej wieloma kaszmirowymi upominkami dla całej rodziny.

Comments

  1. angelika zorigt says

    witam.świetny artykul.bylam w mongolii 2 razy ale powiem szczerze ze nie slyszalam o kasmirze dopuki tam nie pojechalam,no oczywiscie jako turystka tez wracajac do polski kupilam no szczerze to dostałam długi swetr z kaszmiru.zaskoczyla mnie naprawde jego cena kosztowal 200$.byla to dlaa mnie glupota wydac tyle kasy na jakis ciuch.ale teraz gdy go nosze w zimne chodne dni.to nie żawłowalaby juz tych pieniedzy na zakup nastepnego.jest naprawde super miekki i delikatny a zarówno bardzo bardzo cieply.szkoda ze w polsce jeszcze ludzie nie znaja sie na takich rzeczach.wola kupic 50 szt rozmaitych swetrów za 15zl.niz wydac 200$ na jedno porzadne cudo.szczerze to sama tak myslalam dopoki nie sprubowalam.dzieki pana artukułowi zrozumialam jeszcze wiecej na temat kaszmiru.teraz jeszce bardziej dumnie bede w nim chodzic.pozdrawiam

Trackbacks

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *