Klimat kontynentalny – pierwsze wrażenia

Mongolska zima

Encyklopedyczne informacje mόwią – w Mongolii panuje klimat kontynentalny. Co to jednak oznacza w praktyce? Wysiadając w grudniowe południe z samolotu czułem, że jest chłodno. Wokόł samolotu śniegu nie dostrzegłem, więc pomyślałem – zimna jesień. Okazało się, że to minus 18oC, ktόre nocami obniżają się do minus 28oC. Drążąc sprawę kolejnymi pytaniami dowiaduję się, że to i tak wyjątkowo ciepła zima. Rocznik statystyczny podaje, że w ostatnich kilkudziesięciu latach następuje wyraźne podwyższenie średniej temperatury całorocznej. Wynosi ona obecnie około 0oC, a jeszcze w 1952 roku było to minus 4,7oC.

Nie ulega jednak żadnej wątpliwości, że Ułan Bator to najzimniejsza stolica świata! Temperatury minimalne, odnotowane w tym mieście to minus 39,5oC w 2001 roku i nawet minus 49oC w 1954 roku. Można się tylko domyślać, że w odkrytym stepie może być jeszcze gorzej.

Zimno zimno w Mongolii
Zimno zimno...

Pamiętam z okresu studiów, że poczucie zimna to wypadkowa trzech czynnikόw: temperatury, ruchu powietrza i jego wilgotności. Dlatego właśnie w Mongolii wcale nie jest aż tak zimno, bo poza temperaturą pozostałe dwa elementy są wyraźnie korzystne dla ludzi (kilku milionόw) i zwierząt hodowlanych (kilkudziesięciu milionów). Powietrze jest suche, niebo bezchmurne przez ponad 300 dni w roku, opady niewielkie, średnio 200-300 mm/rok, a w 1965 roku odnotowano nawet zaledwie 109 mm. W efekcie znane nam zjawisko korozji metali zachodzi tutaj wielokrotnie wolniej niż w wilgotnej Europie. Nie zamarzają też, mimo mrozu, szyby okienne czy samochodowe.

Mongołowie dostosowali się przez wieki do tych warunkόw. Ciepłe stroje, filcowe buty, przytulne jurty z podtrzymywanym w centralnym punkcie tych przenośnych domόw – ogniem, dają dobrą ochronę przed zimnem. Przyjezdni, ubrani w nowoczesne “polary” i “gore-texy” mogą spacerować godzinami, nie wychładzając swoich organizmόw.

Po zimie zwykle przychodzi lato, a w klimacie kontynentalnym to upały. Według statystyków najcieplejsze było lato 1999 roku z temperaturą + 38oC w cieniu. Jak będzie w 2006 roku – najpierw doświadczę na własnej skόrze, a potem opiszę w jednej z kolejnych relacji.

Trackbacks

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *