Kobiety mongolskie

Flickr + Highslide encountered an error

Error: SSL is required

Mongolska kobieta
Mongolska kobieta

Mongolskie kobiety stanowią statystycznie ponad połowę mongolskiego społeczeństwa. Według danych demograficznych,  w kolejnych przedziałach wiekowych  jest ich coraz więcej, a średni okres życia kobiet jest w Mongolii dłuższy o prawie 9 lat od mężczyzn. W tutejszej rzeczywistości ich wpływ na codzienność i przyszłość tego narodu i państwa jest jeszcze zdecydowanie większy niż wynikałoby to z czystej statystyki. Kobiety napędzają wręcz rozwój kraju i zapewniają jego codzienny byt. Są zdolne, utalentowane, pracowite, eleganckie, atrakcyjne… Corocznie około tysiąca mongolskich kobiet zawiera związki małżeńskie z obcokrajowcami, mongolscy mężczyźni znajdują partnerki poza Mongolią sporadycznie.

Kobiety wykorzystują wszelkie pojawiające się szanse i perspektywy kształcenia, awansu, rozwoju.  Studiują, uczą się języków, studiują na kolejnym kierunku, wyjeżdżają na zagraniczne staże, pracują ciężko i sumiennie. To oczywiście ambicje wielkomiejskiej „śmietanki”, bo kobiety pracują oczywiście w różnych rolach i zawodach. Spotyka się kobiety za kierownicą autobusu czy trolejbusu, kobiety obsługują wielkie dźwigi, ale widzimy też kobiety w roli malarzy, tynkarzy, instalatorów, a nawet zamiatających ulice latem i odśnieżających je zimą. Kilkakrotnie zauważyłem całe kobiece brygady kopiące rowy kanalizacyjne czy pracujące przy asfaltowaniu dróg. Zupełnie normalnym widokiem poza stolicą jest też kobieta galopująca na koniu a nawet uczestnicząca – na równi z mężczyznami – w wyścigach konnych.

Kobiety zajmują też wyższe stanowiska państwowe, a przykładowo stanowisko ministra zdrowia piastuje – podczas mojego półtorarocznego dotychczas pobytu w Mongolii – już druga kobieta.

Wszystkie te role spełniają kobiety, wyrastające z dziewczynek, strojonych przez matki już od najmłodszych lat w różowe (koniecznie – to kolor marzeń każdej dziewczynki) sukienki. Bogactwo rynku ostatnich lat pozwala tym małym elegantkom dobierać do nich różowe buciki, kokardy, rajstopy, sweterki, torebki, ozdoby…

Kobiety to siła i nadzieja Mongolii.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *