Kolory Mongolii

Autor wraz z żoną z wizytą u lamy Dambojav, w jego prywatnym domu.
Autor wraz z żoną z wizytą u lamy Dambojav, w jego prywatnym domu.

Przyjeżdżając w grudniu do Mongolii wszędzie dominowały różne odcienie szarości, ożywiane jaskrawym blaskiem skrzącego się w słońcu, niespotykanie dla Europejczyka białego śniegu. Szare były ulice, szare budynki, szare jurty, szary dym pokrywający smogiem stolicę. Szare są zwierzęta, na otwartych przestrzeniach skubiące od rana do wieczora zmarzniętą szarą trawę.   Szare są też okna, bo trudno je zimą myć przy 30 stopniowym mrozie. Mongołowie tęsknią więc za kolorem, wszystko co ma być piękne musi być kolorowe. Intensywność barw wydaje się chwilami wręcz nadmierna, przesadzona, ale to zapewne forma uzewnętrznienia skrywanej, może nawet podświadomie, tęsknoty za wiosną.

Stroje narodowe, w których występują artyści zespołów folklorystycznych, muzycy orkiestr czy też po prostu odświętnie ubrani “cywile” – są wielobarwne, z kontrastowo dobranymi poszczególnymi elementami. Widownia w operze, filharmonii, cyrku czy na zawodach sportowych jest bajecznie wręcz kolorowa. Podobnie wielobarwne są zarόwno wnętrza obiektόw publicznych, urzędów czy szkόł jak i mieszkań, i to zarówno tradycyjnych jurt jak i mieszkań  w budynkach wielorodzinnych.

 

Intensywnie kolorowe są wnętrza buddyjskich świątyń, z dominującymi różnymi odcieniami złota i czerwieni. Barwne są też ozdoby dołączane do końskich uprzęży czy siodeł, co w zderzeniu z nowoczesnymi wyrobami i technologią – przenosi się w oczywisty sposób do wnętrz samochodów, a atrakcyjność telefonów komórkowych podnoszą ich kolorowe obudowy.

Z pewnością za poszczególnymi barwami kryje się też przekazywanie sygnałόw, kodόw, nastrojów i odniesień do specyficznych sytuacji, upodobań czy zainteresowań. Rozpoznanie tych znaczeń wymaga jednak czasu, obserwacji, dyskretnych pytań i szczerych na nie odpowiedzi. Już wiem, że żałobę okazuje się łącząc czerwień z czernią, a tylko głównemu artyście występu estradowego przysługuje prawo do stroju z dominującym kolorem złotym lub srebrzystym. Srebro jest chyba nawet wyżej cenione w mongolskiej tradycji, gdyż wiele muzealnych eksponatόw (ozdόb, naczyń, strojόw) zawiera właśnie ten kruszec. Podczas oficjalnych obchodόw Nowego Roku Księżycowego prezydent N.Enkhbayar też ubrany był w tradycyjny strój narodowy z grubej srebrzystej tkaniny.

Wszystkie marzenia o kolorowym otoczeniu corocznie realizuje natura dopiero od pierwszych dni czerwca. Zakwita wtedy step, co jest widokiem fantastycznym i niepowtarzalnym. Pozostaje zatem czekać – oby wiosna “wybuchła” jak najszybciej.

Trackbacks

  1. […] Inne formy małej aktywności gospodarczej to produkcja atrakcyjnych pamiątek i ozdób, z wykorzystaniem oryginalnego wzornictwa i naturalnych, miejscowych materiałów, jak wełna owcza i wielbłądzia, włosie koni czy jakόw. Zakłady krawieckie i kaletnicze umiejętnie i z dużą precyzją wykorzystują elementy z kości i rogu (zapięcia, klamry, spinki czy guziki).  Jest to najczęściej wynik łączenia tradycji, coraz lepszych materiałów, technologii, maszyn i specyficznego, mongolskiego poczucia  harmonii, elegancji i piękna. […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *